Objavljeno 27.11.2013.   |  Admin
Zločin u Tovarniku (opt. Aleksandar Trifunović)
Postupak protiv Aleksandra Trifunovića zbog kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, opisanog i kažnjivog po čl. 120. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.
OPTUŽNICA (SAŽETAK)
Županijsko državno odvjetništvu u Vukovaru podiglo je 1. veljače 2001. godine optužnicu protiv I.-okr. Miloša Stanimirovića i još dvadeset i tri osobe među kojima je XII.-opt. Alekdandar Trifunović.
Optužnicu Županijskog državnog odvjetništva u Vukovaru br. DO-K-34/00 od 01. veljače 2001. godine možete pogledati ovdje.
Trifunović je bio u pritvoru i nazočan suđenju, no Županijski sud u Vukovaru je prihvatio uknjižbu kuće kao jamstvo optuženog da će dolaziti na suđenje te ga je pustio da se brani sa slobode. Vrhovni sud je ukinuo rješenje o jamstvu i puštanju iz pritvora, no optuženik je prethodno pobjegao iz RH. Za njim je raspisana međunarodna tjeralica.
Rješenjem Županijskog suda broj: Kv-64/06 od 22. ožujka 2006. razdvojen je postupak u odnosu na Aleksandra Trifunovića te u osnosu na istog usklađen činjenični i zakonski opis, te pravna kvalifikacija optužnice.
Optužnicom ŽDO u Vukovaru od 29. ožujka 2006. tereti ga se da je nakon što je dana 20. rujna 1991. godine mjesto Tovarnik okupirano od strane tzv. JNA, pridruženih srpskih paravojnih postrojbi i ekstremnih osoba, pridružio se okupacionim snagama, te zajedno sa drugima sudjelovao u formiranju mjesne vlasti i prema međusobnom dogovoru i podjeli zadataka, u cilju da taj prostor učine etnički čistim i da se onemogući daljnji život hrvatskom i drugom nesrpskom stanovništvu, civilno stanovništvo hrvatske i nesrpske nacionalnosti raseljavali, ubijali, fizički zlostavljali i prisiljavali i uništavali imaovinu, da je sudjelovao u donošenju odluka o provođenju aktivnosti kojima je cjelokupno civilno hrvatsko stanovništvo bilo izvrgnuto sustavnom fizičkom i psihičkom zlostavljanju te je kao predsjednik Mjesne zajednice organizirao obavljanje prinudnog rada i izdavao propusnice za izlazak iz sela.
dakle, kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme oružanog sukoba civilno stanovništvo ubijao, mučio, nanosio velike patnje i ozljede tjelesnog integriteta, provodio raseljavanje, pljačkao imovinu stanovništva, primjenjivao mjere zastrašivanja i terora, te prema njemu nečovječno postupao,
pa je time počinio krivična djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava – ratni zločin protiv civilnog stanovništva, opisano i kažnjivo po čl. 120. OKZ RH.
Optužnicu Županijskog državnog odvjetništva u Vukovaru DO-K-34/00 od 29. ožujka 2006. godine možete pogledati ovdje.
OPĆI PODACI
Županijski sud u Vukovaru
Broj predmeta: K-22/06
Vijeće za ratne zločine: sudac Slavko Teofilović, predsjednik Vijeća, članovi vijeća nisu nam poznati
Optužnica Županijskog državnog odvjetništva u Vukovaru, broj DO-K-34/00 od 1. veljače 2001. godine, nakon razdvajanja postupka usklađena u odnosu na okr. Aleksandra Trifunovića broj DO-K-34/00 od 29. ožujka 2006. godine
Zastupnik optužbe: Miroslav Šarić, zamjenik Županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru
Kazneno djelo: ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz čl. 120. OKZRH
Optuženik: Aleksandar Trifunović, nedostupan pravosudnim tijelima RH
Branitelj: Igor Plavšić, odvjetnik iz Vukovara
Žrtve:
– ubijeni: Đuro Grgić, Mato Živić, Željko Vrančić, Đuro Miklošević, Marko Šijaković, Đuka Došen, Ivan Zelić, Josip Šarčević, Miroslav Zelenika, Ruža Ivković, Stepan Kovačić, Jelka Krnić, Jozo Šišić, Ivan Adamović, Danijel Perković, Karlo Grbešić, Danijel Marinković, Marko Bošnjak, Ivan Đankić, Vojislav Selak, Filomena Glibo, Ante Markanović, Marijan Mioković, Mato Balić, Mladenka Kuzmić, Franjo Kuzmić, Danica Milosavljević, Antun Šimunić, Đuro Carić, Manda Živić, Janko Budim, Krešimir Puljić, Đuro Filić, Ilija Džambo, Ivan Maloševac, Mato Ćurić, Ivo Penava, Berislav Šimunić, Petar Bilić, Stipo Matić, Adam Popović, don Ivan Burik, Rudolf Rapp, Ivan Jurić, Ruža Jurić, Janja Jurić i još šest nepoznatih osoba.
– tjeran na prinudni rad: Martin Habčak
IZVJEŠTAJI S PRAĆENJA SUĐENJA