Objavljeno 22.01.2019.   |  Admin
ZLOČIN GRANATIRANJA ĐAKOVŠTINE 1991. I 1992. GODINE
Pred Vijećem za ratne zločine Županijskog suda u Osijeku započeo je 21. siječnja 2019. godine obnovljeni kazneni postupak protiv okr. Đorđa Rkmana, optuženog za počinjenje kazenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz čl. 120.st.1. OKZ RH u vezi čl. 28. OKZ RH.
Pred Županijskim sudom u Osijeku proveden je kazneni postupak protiv 19 okrivljenika, kojima je suđeno u odsutnosti. Jedan od okrivljenika bio je i Đorđe Rkman, koji je presudom br. K-73/94 od 25. svibnja 1995. godine, proglašen krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina.
Okr. Đorđe Rkman je državljanin Republike Hrvatske i Republike Srbije. Uhićen je dana 28. travnja 2018. godine na graničnom prijelazu Karakaj kod Zvornika, tijekom ulaska iz Republike Srbije u Bosnu i Hercegovinu. Uhićen je temeljem Interpolove tjeralice, koju je raspisala Republika Hrvatska. Ekstradicija Republici Hrvatskoj je uslijedila brzo, okrivljenik se nije protivio izručenju.
Okrivljeniku se stavlja teret da je kao zapovjednik Štaba TO Šodolovci, zajedno s ostalim okrivljenicima, u vremenu od točno neutvrđenog dana u srpnju 1991. godine do 5. svibnja 1992. godine, u mjestima Ada, Ernestinovo, Koprivna, Markušica, Šodolovci, Podvinje i Laslovo, svi kao pripadnici „šodolovačke skupine“, u više navrata pucao i sudjelovao u pucanju iz minobacača i drugog teškog oružja, bez izbora vojnih ciljeva, po mjestima Đakovo, Kešinci, Koritna, Mrzović, Semeljci, Vladislavci i Hrastin. Uslijed granatiranja je smrtno stradalo 10 civila, a ranjeno 30 civila, te je nastala velika materijalna šteta na civilnim objektima (kućama, komunalnim, kulturnim i drugim objektima).
Dana 21. siječnja 2019. godine započeo je obnovljeni kazneni postupak. Obnovu je zatražio okrivljenik nakon što je izručen Republici Hrvatskoj.
Vijeće za ratne zločine:
sutkinja Azra Salitrežić, predsjednica Vijeća
sudac Darko Krušlin, član Vijeća
sudac Damir Krahulec, član Vijeća
ŽDO Osijek: Zlatko Bučević, zamjenik ŽDO iz Osijeka
branitelj: Krunoslav Vukšić, odvjenik iz Osijeka
Okrivljenik se nalazi u istražnom zatvoru.
Nakon što je Zamjenik ŽDO iz Osijeka pročitao izmijenjenu optužnicu okr. Đorđe Rkman je rekao da ništa od toga nije istina.
Zamjenik ŽDO iz Osijeka u uvodnom govoru je rekao da će Tužiteljstvo tijekom dokaznog postupka dokazati da je okr. Đorđe Rkman počinio kazneno djelo koje mu se stavja na teret,i to sasslušanjem svjedoka oštećenika, svjedoka vještaka balističke i sudsko – medicinske struke, te materijalnim dokazima. Nadalje, rekao je da je Tužiteljstvo pribavilo izvješće zamjenika zapovjednika dobrovoljačke četničke postrojbe za Šodolovce koje dokazuje da je Okrivljenik u kritično vrijeme bio zapovjednik Štaba TO Šodolovci.
Branitelj okr. Đorđa Rkmana rekao je da će obrana dokazati da je okr. Đorđe Rkman u kritično vrijeme jako malo bio u Šodolovcima, zbog zdravstvenih problema koje je imao. Nadalje, rekao da je je Okrivljenik u selu bio u Civilnoj zaštiti, a ne predsjednik Štaba TO. Brinuo se o potrebama stanovništva, bez obzira na nacionalnu pripadnost, nije imao nikakve veze s vojnim akcijama.
Na raspravama održanima 21. i 22. siječnja 2019. godine ispitano je 8 svjedoka. Od toga su 7 svjedoka i oštećenici, Jedan svjedok je teško ranjen, jednom svjedoku je u granatiranju poginuo otac, jednom brat. Četiri svjedoka su imala materijalnu štetu na kućama i gospodarskim objektima.
Svi svjedoci su iskazivali o svojim saznanjima o granatiranju mjesta u okolici Đakova: Semelljci, Kešinci, Koritna, Mrzović, Vladislavci i grad Đakovo. Svjedoci ne znaju točno o kakvom se naoružanju radi, kao niti točnu lokaciju odakle se pucalo po njihovim selima. Spominju moguća mjesta Šodolovce i Markušicu, ali ne znaju točno. Znaju da se granatiralo, da su granatirana sela, a ne samo borbeni položaji hrvatske vojske. Tako je i došlo do pogibije i ranjavanja civila, koji su svi stradali u selima, daleko od borbenih položaja.
Dokazni postupak se nastavlje 19. veljače 2019. godine u 9,00 sati.