Objavljeno 10.03.2025.   |  Željka Geto

Jesmo li sigurne u pristupu zdravstvenim uslugama? Štiti li država prava pacijentica po načelima humanosti i dostupnost? Jesmo li sigurne ako odlazimo na pregled u javnu zdravstvenu ustanovu u kojoj radi liječnik protiv kojeg se vodi kazneni postupak za silovanje i bludne radnje koje je učinio prema pacijentici za vrijeme zdravstvenog pregleda?
Jeli država u slučaju nepravomoćno osječkog liječnika ginekologa za kaznena djela protiv spolne slobode prema pacijentici u KBC Osijek preuzela odgovornost i poduzela određene mjere?
Nažalost, nije! U konkretnom slučaju liječnik je sam dao otkaz i zatražio ispis iz imenika liječnika koji se vodi pri Hrvatskoj liječničkoj komori. Iako smo u više navrata podnosili zahtjeve nadležnom ministarstvu za hitnu izmjenu zakonodavstva kako se ovakvi slučajevi u budućnosti više ne bi ponavljali, odgovore nismo dobili!
Hrvatsko zakonodavstvo trenutno je manjkavo po pitanju obveza odgovornih osoba u zdravstvenim ustanovama kada liječnik ili drugi zdravstveni djelatnik bude optužen za kazneno djelo koje je nespojivo s obavljanjem zdravstvene djelatnosti.
Krajem veljače Vlada je raspravljala o prijedlogu izmjena Zakona o liječništvu i Zakona o zdravstvenoj zaštiti po pitanju rada liječnika i zdravstvenih djelatnika protiv kojih se vode kazneni postupci za djela koja su nespojiva s obavljanjem zdravstvene djelatnosti. Prijedlozi nisu prihvaćeni jer su prema navodima Vlade u tijeku aktivnosti na donošenju zakona o izmjenama i dopunama oba zakona. U Planu zakonodavnih aktivnosti Vlade za 2025 pronašli smo izmjene zakona o zdravstvenoj zaštiti koje su planirane za drugo tromjesečje. Ostaje nam da čekamo i pratimo hoće li se to zaista i dogoditi!
Odgovornost je države da svojim građanima i građankama osigura uvjete za sigurnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu!
.
.
.
Projekt “ Između prava i stvarnosti: Jesmo li sigurne u zdravstvenom sustavu?” financiran je sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njega. Projekt Centra za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek “ Između prava i stvarnosti: Jesmo li sigurne u zdravstvenom sustavu?” financiran je sredstvima Europske unije u okviru programa Impact4Values.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.