Vrati se
Large 88b1a933 2d1b 4991 9f01 89de91bab956

POTVRĐENA OSUĐUJUĆA PRESUDA MIĆI STANIŠIĆU I STOJANU ŽUPLJANINU

Presudom Žalbenog vijeća MKSJ potvrđena je presuda Raspravnog vijeća MKSJ, kojom su okrivljenici Mićo Stanišić i Stojan Župljanin proglašeni krivima i svaki osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 22 godine.


Presudom Raspravnog vijeća MKSJ od 27. ožujka 2013. godine okrivljenici:

Mićo Stanišić je proglašen krivim po čl. 7(1) Statuta MKSJ, po tri točke iz optužnice (od 10 točaka), za progone – zločin protiv čovječnosti izvršen:

– ubojstvima,

– mučenjima,

– okrutnim postupanjem,

– protupravnim zatočenjem,

– stvaranjem i održavanjem nehumanih životnih uvjeta

– pljačkom imovine

Stojan Župljanin je proglašen krivim po čl. 7(1) Statuta MKSJ, po  četiri točke iz optužnice (od 10 točaka), za progone- zločin protiv čovječnosti Presudom Žalbenog vijeća MKSJ potvrđena je presuda Raspravnog vijeća MKSJ, kojom su izvršen:

ubojstvima,

– mučenjem,

– okrutnim postupanjem i nehumanim djelima,

– protupravnim zatočenjem, stvaranjem i održavanjem nehumanih uvjeta života,

– prisilnim premještanjem i deportacijom,

– pljačkanjem imovine,

– bezobzirnim razaranjem gradova i sela (uključujući uništavanje ili namjerno oštećenje vjerskih i drugih kulturnih objekata),

za istrebljenje kao zločin protiv čovječnosti,

za ubojstva kao kršenje zakona i običaja ratovanja,

za mučenje kao kršenje zakona i običaja ratovanja

 

Za navedena kaznena djela svaki od okrivljenika bio je nepravomoćno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 22 godine. Mićo Stanišić je bio u pritvorskoj jedinici MKSJ od 11. ožujka 2005. godine. Stojan Župljanin je bio u pritvorskoj jedinici MKSJ od 11. lipnja 2008. godine.

Oba okrivljenika su, temeljem odredbe Pravila 103 (c) Pravilnika o postupku i dokazima ostali u pritvorskoj jedinici MKSJ sve dok se ne privede kraju organiziranje njihova prevoženja u zemlju gdje će izdržavati kaznu zatvora.

Mićo Stanišić bio je ministar unutarnjih poslova Republike Srpske. Stojan Župljanin bio je načelnik Regionalnog centra službi bezbjednosti u Banja Luci. Od svibnja do srpnja 1992. godine bio je član Kriznog stožera Autonomne regije Krajine.

Optužnicom Tužiteljstva MKSJ stavljena im je na teret kaznena odgovornost za zločine počinjene na teritoriju općina Bosne i Hercegovine protiv Muslimana i Hrvata. Između ostalih radi se o općinama Banja Luka, Prijedor, Kotor Varoš, Ključ, Sanski Most,… logori Manjača, Keraterm, Omarska i Trnopolje