Vrati se
Large f1e93c15 3dc8 42bc 90cd 3d06bf4c321a

Održane edukacije na temu „Pravne implikacije govora mržnje s posebnim osvrtom na govor mržnje online“

Dana 6. i 7. studenog 2017. godine u Osijeku su održane dvije jednodnevne edukacije pod nazivom “Pravne implikacije govora mržnje s posebnim osvrtom na govor mržnje online”. Edukacija je predviđena u sklopu projekta “Koalicija pozitivnih glasnika za borbu protiv govora mržnje na internetu” čiji je nositelj Sofia Development Association iz Bugarske, a Centar za mir jedan je od partnera na projektu. Prvi je dan edukacije bio namijenjen za predstavnike udruga civilnog društva, studente te predstavnike medija, a ciljana skupina drugog dana bili su isključivo studenti.

Predavačice su bile dr. sc. Maja Munivrana Vajda, izvanredna profesorica na Katedri za kazneno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu i stručnjakinja na području govora mržnje te Tena Dundović, magistra prava.

Profesorica Munivrana Vajda sudionicima je najprije izložila međunarodni pravni okvir o govoru mržnje, od njegove definicije sadržane u Preporuci Vijeća Europe o govoru mržnje iz 1997., do međunarodnih paktova i konvencija te Okvirne odluke EU iz 2008. godine o suzbijanju određenih oblika i načina izražavanja rasizma i ksenofobije putem kaznenog prava. Potom je sudionicima predstavljeno nacionalno zakonodavstvo vezano uz govor mržnje, napose članak 325. Kaznenog zakona koji inkriminira govor mržnje. Uslijedio je pregled prakse nacionalnih sudova te Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.

Tena Dundović sudionicima je izložila statistiku o govoru mržnje te neke nedavne primjere govora mržnje u javnom prostoru. Predstavljene su mogućnosti prijave govora mržnje te posebno alati dostupni online pomoću kojih je moguće prijaviti neprihvatljiv sadržaj. Potom su prezentirana interna pravila te koraci prijave govora mržnje na Facebooku i YouTubeu, a predavanje je zaključeno s Kodeksom postupanja radi suzbijanja nezakonitog govora mržnje na internetu koji je Europska komisija potpisala s IT kompanijama Facebookom, Youtubeom, Microsoftom i Twitterom.

Interaktivni dio edukacije razlikovao se po danima. Prvi dan učesnici su na internetu pretraživali odredbe o neprihvatljivom sadržaju i govoru mržnje u Općim uvjetima korištenja pojedinih novinskih portala, društvenih mreža te stranica za kupovinu i aplikacija za dopisivanje. Ispunili su upitnik te javno izložili i komentirali svoje rezultate. Drugi dan održano je simulirano suđenje. Studenti su podijeljeni u tri grupe te je svaka imala zadatak braniti svoja stajališta, a slučaj se odnosio na stvarni predmet s Europskog suda za ljudska prava u kojem je utvrđena povreda članka 10. (sloboda izražavanja) Europske konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.

Više o samom projektu: https://positivemessengers.net/hr/

https://www.facebook.com/Koalicija-pozitivnih-glasnika-za-borbu-protiv-govora-mr%C5%BEnje-na-internetu-1379953642121649/?ref=page_internal