Vrati se
Large 10487fde 9e0b 4379 87ad 5dce2b935657

NOVOSTI IZ RADA MKSJ (od 30. ožujka do 3. travnja 2015.)

Žalbeno vijeće MKSJ izreći će presudu u postupku protiv okr. Zdravka Tolimira dana 8. travnja 2015. godine, u 15,00 sati.

Okr. Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno – sigurnosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, presudom Raspravnog vijeća MKSJiz prosinca 2012. godine,  osuđen je na doživotnu kaznu zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene 1995. godine nakon pada enklava Srebrenica i Žepa, u Bosni i Hercegovini.

Raspravno vijeće MKSJ, u predmetu protiv okr. Ratka Mladića, odlučilo je da će dokazni postupak Tužiteljstva MKSJ, tijekom koga će biti izvedeni dokaz o masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora, započeti 22. lipnja 2015. godine. Izvođenje dokaza Tužiteljstva će trajati do 17. srpnja 2015. godine, kada počinje ljetna sudska stanka, koja će u ovom predmetu trajati do 10. kolovoza 2015. godine.

Otvaranju dokaznog postupka Tužiteljstva započet će nakon prekida suđenja, od 22. svibnja do 22. lipnja 2015. godine. Prekid postupka uslijedit će kako bi se okrivljenikova obrana omogućilo dodatna priprema za odgovor na dokaze Tužiteljstva u svezi masovne grobnice Tomašica kod Prijedora.

Raspravno vijeće je u listopadu 2014. godine odobrilo zahtjev Tužiteljstva MKSJ za ponovno otvaranja dokaznog postupka da bi predočilo nove dokaze, o masovnoj grobnici Tomašica. Ti dokazi nisu bili dostupni Tužiteljstvu tijekom ranijeg dijela izvođenja dokaza Tužiteljstva. U masovnoj grobnici, u rudniku Tomašica, u studenom 2013. godine, pronađeno je više stotina tijela. Tužiteljstvo MKSJ najavilo je da će ispitati sedam svjedoka o činjenicama i šest eksperata.
Obrana je za pripremu odgovora na dokaze Tužiteljstva MKSJ zatražila prekid suđenja u trajanju od tri i pol mjeseca.

Žalbeno veće MKSJ naložilo je Raspravnom vijeću MKSJ da “odmah povuče” svoju odluku o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja i naloži povratak optuženog u pritvorsku jedinicu. Razlog takve odluke je narušavanje uvjeta boravka na privremenoj slobodi javnim izjavama da se neće dobrovoljno vratiti u Den Haag.

Dana 6. studenog 2014. godine Raspravno vijeće, donijelo je odluku da se Vojislav Šešelj pusti na privremenu slobodu. Uvjeti za boravak na privremenoj slobodi su bili: da se okrivljenik na poziv MKSJ dragovoljno vrati u Den Haag, te da tijekom boravka u Srbiji ne vrši pritisak na žrtve i svjedoke. Na tu odluku Tužiteljstvo MKSJ uložilo je žalbu, koja je riješena odlukom Žalbenoj vijeća MKSJ o povlačenju odluke o puštanju na privremenu slobodu.

Tužiteljstvo MKSJ zatražilo je od Mehanizma za međunarodne kaznene sudove da odbaci zahtjev osuđenika Milana Lukića za premještanjem u drugu državu na izdržavanje kazne doživotnog zatvora. Okr. Milan Lukić osuđen je zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja, počinjenog protiv više Bošnjaka (žena, djece, osoba starije životne dobi, muškaraca) u Višegradu 1992. godine. Okrivljenik kaznu izdržava kaznu u Estoniji.
Osuđenik Milan Lukić je uložio žalbu na “surov i neljudski tretman” u zatvoru u Estoniji i zatražio zakazivanje rasprava o zatvorskim uvjetima.
Tužiteljstvo MKSJ odgovarajući na ovaj zahtjev navelo je da nema pravnog utemeljenja za revidiranje odluke o mjestu izdržavanja kazne. Tužiteljstvo, također, navodi da osuđenik Milan Lukić nije učinio vjerojatnim da se radi o kršenju ljudskih prava, konkretno prava na obiteljski život. Tužiteljstvo se pozvalo na odluke Europskog suda za ljudska prava, i činjenicu da Europska konvencija o ljudskim pravima i temeljnim slobodama “ne garantira osuđeniku pravo birati mjesto izdržavanja kazne“, kao i da je “udaljenost od obitelji posljedica izdržavanja kazne”. Tužiteljstvo je ukazalo da osuđeniku Milanu Lukiću nikada nije onemogućeno komunicirati sa članovima obitelji, niti su odbijene njihove posjete.