Vrati se
Large d047f874 6347 4d6c b4ea 38aed1717939

MEDIJIMA – Poziv na konferenciju za tisak

U Zagrebu, 21. veljače 2012.

MEDIJIMA

POZIV NA KONFERENCIJU ZA TISAK

Pozivamo Vas na konferenciju za tisak na kojoj ćemo predstaviti nalaze godišnjeg izvještaja o praćenju suđenja za ratne zločine, koja će se održati u Kući ljudskih prava Selska c. 112c, 10000 Zagreb u četvrtak 23. veljače 2012. u 10.00.

Na konferenciji za tisak govorit će:

Mladen Stojanović, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek

Marko Sjekavica, Građanski odbor za ljudska prava

Zoran Pusić, Građanski odbor za ljudska prava

Vesna Teršelič, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću

Zatvaranje pregovaračkih poglavlja o pristupu Republike Hrvatske u Europsku uniju, posebice poglavlja 23. o pravosuđu i temeljnim pravima, dovela je do poboljšanja zakonodavnog okvira u kojem se odvija procesuiranje ratnih zločina i drugih teških oblika kršenja vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom.

Nastavak ranije uočenog trenda neučinkovitosti pravosuđa i u ovoj se godini ogledao kroz nekoliko primjera višestruko ponavljanih kaznenih postupaka. Najeklatantniji takav primjer je postupak protiv optuženog pripadnika hrvatskih postrojbi Mihajla Hrastova, zbog protupravnog ubijanja 13 i ranjavanja 2 neprijateljska vojnika na Koranskom mostu u Karlovcu, koji se vodi već dvadesetu godinu.

Unatoč izvjesnom napretku, vidljivom u procesuiranju odgovornih po zapovjednoj odgovornosti, protiv nekih visoko pozicioniranih vojnih i političkih dužnosnika, na čiju (potencijalnu) odgovornost upućuju iskazi svjedoka i činjenična stanja utvrđena u pojedinim kaznenim predmetima ratnih zločina, ne provode se kazneni postupci.

Događaj koji je najviše obilježio promatrano razdoblje svakako je objava prvostupanjske presude MKSJ-a u kaznenom predmetu protiv optuženih Ante Gotovine, Ivana Čermaka i Mladena Markača, kojom su Gotovina i Markač proglašeni krivima zbog počinjenja zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja, sudjelovanjem u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za cilj imao trajno ukloniti srpsko stanovništvo sa područja tzv. Krajine, i osuđeni na zatvorske kazne u trajanju od 24, odnosno 18 godina zatvora. Značajna degradacija u procesu suočavanja s prošlošću bila je najvidljivija u odnosu političke elite, javne televizije i većine medija prema ovoj presudi, a upravo zastrašujući bio je manjak pijeteta i senzibiliteta za žrtve kaznenih djela koja su bila predmetom opsežnog i dugog kaznenog postupka.

U odnosu na 2010. godinu, na nacionalnom nivou, nismo zabilježili nikakav napredak po pitanju otpisa parničnih troškova tužiteljima koji su izgubili parnice pokrenute protiv Republike Hrvatske radi naknade štete zbog smrti bliske osobe, kao i zbog uništene imovine od strane subjekata za koje odgovara Republika Hrvatska.

Više informacija možete dobiti u Documenti, Selska c. 112c, 10000 Zagreb, tel 01 4572398, 0914572398

Srdačan pozdrav,

Vesna Teršelič