Objavljeno 26.03.2025.   |  Tena Mur

Jučer smo u Regionalnom centru Pravosudne akademije u Osijeku održali konferenciju o analizi stanja hrvatskog pravosuđa u kaznenim procesima s elementima korupcije.
Jučer smo u Regionalnom centru Pravosudne akademije u Osijeku održali konferenciju o analizi stanja hrvatskog pravosuđa u kaznenim procesima s elementima korupcije.
Istraživanje Centra za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek obuhvatilo je podatke sa županijskih sudova u Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Splitu za razdoblje 2019. – 2024.
Od ukupno 1672 pravomoćne presude, u 332 slučaja kazna zatvora preinačena je u rad za opće dobro. Dodatni izazov predstavlja nedostatak učinkovitih mehanizama za praćenje oduzimanja nezakonito stečene imovinske koristi . Izvršna direktorica Centra za mir, Natalija Havelka, navela je primjer Splita, gdje u pravomoćno okončanim postupcima oduzeto 14.248,15 eur, a naplaćeno tek 482, 81 eur.
Na panel raspravi sudjelovali su predstavnici pravosuđa, akademske zajednice i nevladinih organizacija te su otvorena važna pitanja o transparentnosti rada pravosuđa i povjerenju građana.
Ovo je također bila prilika za otvorenu raspravu o ključnim problemima i izazovima s kojima se susreće naše pravosuđe u borbi protiv korupcije.
Na panel raspravi istaknuta je trenutna situacija u borbi protiv korupcije, koja se suočava s brojnim izazovima, posebno za prijavitelje nepravilnosti. Oslabljeni antikorupcijski zakoni i sporost sudskih procesa predstavljaju ozbiljne prepreke za postizanje pravde i sankcioniranje odgovornih. Naglašena je i potreba za jačanjem pravne zaštite zviždača, koji se često nalaze u nejednakim uvjetima u borbi protiv moćnika.
Uloga institucija, kao što je Pučka pravobraniteljica, iznimno je važna u zaštiti anonimnosti prijavitelja, čime se potiče otvorenost i hrabrost u prijavljivanju nepravilnosti.
Ova konferencija nije samo ukazala na postojeće probleme, već i na hitnu potrebu za reformama koje će ojačati pravne mehanizme i osigurati sigurnost te podršku onima koji se usuđuju progovoriti o korupciji.
Hvala svim sudionicima na aktivnom doprinosu!
𝑃𝑟𝑜𝑗𝑒𝑘𝑡 𝑓𝑖𝑛𝑎𝑛𝑐𝑖𝑟𝑎 𝑁𝑒𝑡ℎ𝑒𝑟𝑙𝑎𝑛𝑑𝑠 𝐻𝑒𝑙𝑠𝑖𝑛𝑘𝑖 𝐶𝑜𝑚𝑚𝑖𝑡𝑡𝑒𝑒, 𝑎 𝑝𝑟𝑜𝑣𝑜𝑑𝑖 𝑠𝑒 𝑢 𝑜𝑘𝑣𝑖𝑟𝑢 𝑔𝑟𝑎𝑛𝑡𝑎 𝐶𝑎𝑡𝑎𝑙𝑦𝑠𝑡 𝑓𝑜𝑟 𝑐ℎ𝑎𝑛𝑔𝑒: 𝑃𝑟𝑜𝑡𝑒𝑐𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑡ℎ𝑒 𝑈𝑛𝑖𝑜𝑛 𝑣𝑎𝑙𝑢𝑒𝑠 𝑏𝑦 𝑠𝑢𝑝𝑝𝑜𝑟𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑎 𝑟𝑒𝑠𝑖𝑙𝑖𝑒𝑛𝑡, 𝑒𝑛𝑔𝑎𝑔𝑒𝑑 𝑎𝑛𝑑 𝑣𝑜𝑐𝑎𝑙 𝑐𝑖𝑣𝑖𝑙 𝑠𝑜𝑐𝑖𝑎𝑡𝑦 𝑓𝑜𝑟 𝑡ℎ𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑚𝑜𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑜𝑓 𝑤𝑜𝑚𝑒𝑛'𝑠 𝑟𝑖𝑔ℎ𝑡𝑠, 𝑒𝑛𝑣𝑖𝑟𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑙 𝑗𝑢𝑠𝑡𝑖𝑐𝑒 𝑎𝑛𝑑 𝑎𝑛𝑡𝑖 – 𝑐𝑜𝑟𝑟𝑢𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑖𝑛 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝑎𝑛𝑑 𝑆𝑜𝑢𝑡ℎ𝑒𝑟𝑛 𝐸𝑢𝑟𝑜𝑝𝑒.