Objavljeno 24.02.2015.   |  Admin
Informacija o projektu i poziv za sudjelovanje u projektu “Civilno društvo za odgovorno upravljanje”
Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek u partnerstvu s Informativno pravnim centrom iz Slavonskog Broda, Srpskim demokratskim forumom, te nizozemskim partnerima PAX-om i Haškom Akademijom za lokalnu upravu od 30. prosinca 2014. godine provodi dvogodišnji projekt „Civilno društvo za odgovorno upravljanje“ koji se financira sredstvima pomoći Europske unije iz programa IPA 2011 „Jačanje potpore organizacijama civilnog društva za povećanje transparentnosti i dobrog upravljanja javne uprave u Hrvatskoj“.
Svrha projekta je:
- osnažiti kapacitete lokalnih organizacija civilnog društva za praćenje, analizu i izvještavanje o provedbi politika povezanih s dobrim upravljanjem i anti-diskriminacijom,
- osnažiti međusektorsko partnerstvo uspostavom lokalnih stručnih platformi organizacija civilnog društva, lokalne uprave i javnih institucija u svrhu jačanja načela dobrog upravljanja i anti-diskriminacije na lokalnoj razini i
- podržati strukturirani dijalog između organizacija civilnog društva, lokalne uprave i javnih institucija, državnih tijela i stručnjaka iz EU, uz podršku stvaranju i promociji novih mehanizama za praćenje politika u području dobrog upravljanja i anti-diskriminacije.
Direktni korisnici projekta su lokalne organizacije civilnog društva osnovane radi promicanja, ostvarivanja i zaštite prava i interesa ranjivih skupina i ljudskih prava (manjine, Romi, spol, rod, invalidi, mladi) i predstavnici lokalne samouprave i javnih institucija u čijoj je nadležnosti provođenje tih politika.
Projekt se provodi na području Republike Hrvatske, u šest gradova u Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji: Osijek, Beli Manastir, Slavonski Brod, Nova Gradiška, Pakrac i Lipik.
Aktivnosti projekta su jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva te lokalne uprave i javnih institucija kroz trening i follow-up trening sa stručnjacima iz Nizozemske i razvoj suradnje između istih, održavanje redovnih motivacijskih sastanaka s organizacijama civilnog društva i lokalnim stručnim platformama, praćenje načela dobrog upravljanja i anti-diskriminacije, izrada lokalnih izvješća i izrada završne analize/publikacije te održavanje Regionalnog Foruma pri završetku provedbe projekta.
Jedna od ključnih aktivnosti koju planiramo održati krajem mjeseca svibnja 2015. godine je petodnevni interaktivni i participativni trening koji će održati treneri iz Nizozemske. Teme treninga biti će: uspjesi/nedostaci u sadašnjem praćenju i zagovaranju promjena politika; metode monitoringa i indikatori; analiza podataka i interpretacija (tumačenje); oblikovanje (formatting) nalaza i pisanje preporuka; završni izvještaj i komunikacija.
Trening će biti podijeljen u dva dijela, razdvojene radionice po 3 dana s lokalnom upravom i javnim institucijama s jedne strane i OCD-ima s druge strane, te zajednička radionica svih sudionika u trajanju od 2 dana. Biti će osiguran i simultani prijevod.
Trening s lokalnom upravom i javnim institucijama vodit će Haška akademija za lokalnu upravu na temu dobro upravljanje, transparentnost, integracija, odgovornost i participacija. O kojim načelima govorimo, kako se implementiraju, koji su primjeri dobre prakse?
Trening s OCD-ima vodit će treneri iz PAX-a na temu: modeli građanske participacije, posebno uzimajući u obzir ranjive skupine (manjine, Romi, spol, rod, invalidi, mladi) iz tri županije u RH, i praćenje implementacije načela dobrog upravljanja i anti-diskriminacije, uključujući i definiranje mehanizma (modela) uspješnog praćenja politika povezanih s dobrim upravljanjem i anti-diskriminacijom.
Na zajedničkom dijelu treninga sudionici/ce će dobiti odgovore na neka od pitanja kao što su: što je dobro upravljanje i anti-diskriminacija, zašto moramo pratiti implementaciju, na koji način će te dvije grupe surađivati i zašto bi trebale surađivati?
Svi sudionici/ce treninga dobit će praktični priručnik koji će im biti od koristi za buduće zagovaračke aktivnosti.
U drugoj godini provedbe projekta organizirat ćemo follow up trening, svojevrsni nastavak treninga koji će uključiti sve sudionike/ice. Svrha ovog treninga je podrška međusektorskom partnerstvu: provjeriti kako rade platforme, ima li poteškoća i prepreka, kako ih prevazići, te pružiti dodatnu potporu i motivaciju ciljnih skupina za daljnje neovisno djelovanje.
Koliko ste puta čuli za „dobro upravljanje“? Znate li što sve obuhvaćaju načela dobrog upravljanja i tko ih je dužan provoditi? Možete li i vi kao građani dati svoj doprinos? Može li se implementacija politika koje se odnose na ranjive skupine zbog čijih interesa i zaštite ste i osnovali udruge promijeniti ili unaprijediti? Kako to učiniti? Jesu li lokalne uprave spremne za međusektorsku suradnju i otvaranje prostor za građansku participaciju? Zbog čega je važno sudjelovanje zainteresiranih skupina građana?
Kako bismo dobili odgovore na ta i druga zanimljiva pitanja pozivamo vas da se uključite u trening, te da uz podršku stručnjaka iz EU uspostavimo međusektorsku suradnju kroz osnivanje lokalnih platformi u ciljanim gradovima, razvijemo modele praćenja politika povezanih s načelima dobrog upravljanja i anti-diskriminacije, razvijemo akcijske planove za uspješnu provedbu mjera i politika te na taj način zagovaramo za uspostavu i/ili unapređenje mjera i politika i doprinesemo boljem položaju ciljanih ranjivih skupina u lokalnim zajednicama.
Molimo vas da najkasnije do 2. ožujka 2015. popunite anketni upitnik Anketni upitnik_IPA 2011_20-2-2015 i proslijedite na dolje navedene e-mail adrese kako bismo izvršili odabir sudionika/ca jer je broj ograničen.