Vrati se
Large 27f03807 f967 4f42 acee 597fed5a4649

III. SASTANAK LOKALNE STRUČNE PLATFORME – BELI MANASTIR – OŽUJAK 2016.

Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek dana 29. ožujka 2015. godine organizirao je treći sastanak lokalne stručne platforme Beli Manastir u svrhu jačanja načela dobrog upravljanja i anti-diskriminacije na lokalnoj razini. Inicijalni sastanak platforme održan je u lipnju prošle godine.

Sastanak lokalne stručne platforme i ovaj put je održan uz svesrdnu podršku i pomoć gradske uprave Beli Manastir koji je ustupio prostor Male vijećnice grada Belog Manastira.

Na sastanku je uz članove i članice platforme sudjelovao i dogradonačelnik Grada Belog Manastira, gdin. Marko Bogatić i gdin. Petar Tokić iz Odjela za gospodarstvo i društvene djelatnosti Grada Belog Manastira.

Dogradonačelnik Grada Belog Manastira izvijestio je sve prisutne da je 15.02.2016. godine održan radni sastanak predstavnika Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, WYG savjetovanja i predstavnika Grada Belog Manastira vezano uz realizaciju programa integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije Belog Manastira, koji integrira aktivnosti iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” 2014.-2020. i Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali” 2014.-2020. Na spomenutom sastanku predstavnicima Grada Belog Manastira predstavljena je metodologija izrade intervencijskog plana i analize stanja.

Dogradonačelnik je naglasio da je trenutno u izradi analiza stanja i uspostava Partnerstva za Intervencijski plan. Navedeno Partnerstvo činit će predstavnici javnog, civilnog i privatnog sektora. Najprije će se provesti operativne analize s dionicima kako bi se kroz proaktivnu ulogu partnerstva iznjedrila slika stvarnih potreba područja i njihovih mogućih rješenja. Analiza će se provoditi kroz 6. tematskih skupina u kojima će se predstaviti’ razvojne hipoteze’ (razvojnih potreba, mogućnosti, trendova) do kojih se došlo temeljem analize pisanih izvora od strane stručnjaka tehničke pomoći. Sa svim dionicima će se voditi dijalog o potrebama, mogućnostima i razvojnom okruženju, te identificirati potencijalne modele rješavanja problema kroz integrirani pristup.

Također je zaključeno da će se u svrhu dobrog upravljanja i dalje monitorirati ovaj proces budući je cilj ovog programa razvoj potencijala ovog područja, prvenstveno smanjivanje gubitka stanovništva, siromaštva i socijalne nejednakosti, poboljšanje infrastrukture, ojačavanje potencijala razvoja, stvaranje uvjeta za kvalitetniji život, povećanje ulaganja i socijalne uključenosti.

Na sastanku se također raspravljalo o javnom natječaju koji je Grad Beli Manastir raspisao za financiranje projekata i programa udruga iz područja kulture, socijalne zaštite i gospodarskih djelatnosti, a koji je otvoren do 03. travnja 2016. godine. Sudionici sastanka su se složili da je navedeni natječaj usklađen s Uredbom o kriterijima, mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge, te da je isti jasan i transparentan.

Sastanak je završio predstavljanjem procesa neovisnog monitoringa izabranih organizacija civilnog društva iz Belog Manastira koji je počeo u srpnju 2015.