Objavljeno 05.11.2015.   |  Admin
FOKUS GRUPA – MONITORING PROVEDBE “GARANCIJA ZA MLADE” – OSIJEK, 3.11.2015.
3. studenog 2015. godine (utorak) s početkom u 12:00h u prostoru Regionalnog info-centra za mlade, Ribarska 1, Osijek održana je fokus grupa u sklopu neovisnog monitoringa “Garanacija za mlade”.
PRONI/Info-centar za mlade Osijek, Organizacija za Građanske Inicijative – OGI Osijek te Projekt Građanske Demokratske Inicijative – PGDI Beli Manastir kao organizacije suradnice Centra za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek u sklopu ovog projekta, prate provedbu i učinkovitost “Garancija za mlade” na području Osječko-baranjske županije. Za vrijeme trajanja monitoringa “Garancija za mlade”, organizacije suradnice izradile su i distribuirale (i još uvijek distribuiraju) anketu o informiranosti mladih o mjeri „Garancija za mlade“, a u planu je i izrada ankete o učinkovitosti mjere kojoj je prethodilo održavanje fokus grupe.
Na fokus grupi raspravljao se o informiranosti mladih i poslodavaca o mjeri, razmjenila su se iskustva te pozitivni i negativni aspekti mjere, učinkovitost mjere u odnosu na zapošljavanje mladih, problemi poslodavaca i drugih relevantnih subjekata u ovom procesu.
Sudionici fokus grupe bili su dogradonačelnik Grada Osijeka, Denis Ambruš, Dorotea Telarović, Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i šport Osječko-baranjske županije, Ivan Ravlić, predstavnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Osijek, kao i predstavnik CISOK-a, HZZ, te predstavnici realnog i javnog sektora (poslodavci), predstavnici organizacija civilnog društva, mlade osobe koje su nezaposlene i nisu koristile neku od mjera iz sheme „Garancija za mlade“ kao i one koji su kroz određenu mjeru prošli (npr.stručno osposobljavanje) te danas rade na sličnim ili istim poslovima za koje su se usavršavali.
Zaključeno je, između ostalog, da je ključan problem nezaposlenosti mladih osoba obrazovni sustav – kvote upisa u određene struke tj. neusklađenost u odnosu na tržište rada, nužnost prakse u srednjim školama, na pojedine mjere mora se gledati kao na nastavak školovanja, roditelji su ponekad ključan faktor kod poticanja djece/mladih osoba, da mladi moraju biti više motivirani, zainteresirani za pretraživanje uvjeta mjera, kao i da je potrebno se informirati o putu poslije mjera, mentorstvo je ključno, specifičnosti tehničkog sektora u odnosu na mjeru stručno osposobljavanje, te da postoji problem u manjim mjestima i ruralnim krajevima jer nedostaje institucija/ustanova u kojima mladi mogu odraditi neku od mjera.
Neposredno prije početka fokus grupe, predstavnici PRONI/Info-centra za mlade predstavili su ključna pitanja i odgovore mladih, preliminarne rezultate iz ankete o iniformiranosti mladih.