Vrati se
Large 29512e37 5561 44b8 9146 4b1a27ddfc19

DVADESET TRI GODINE OD ZLOČINA U ŠTRPCIMA

Navršava se dvadeset i tri godine o zločina izvršenog u Štrpcima.

Dana 27. veljače 1993. godine, pripadnici Vojske Republike Srpske su, na  željezničkoj postaji u Štrpcima (jedno od postaja na pruzi Beograd – Bar), iz vlaka izveli i ubili 20 putnika, civila nesrpske nacionalnosti.

Žrtve zločina su: Esad Kapetanović, Ilijaz Ličin, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Toma Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna NN osoba.

Do dana su pronađeni posmrtni ostaci četiri žrtve: Halil Zupčević (pronađen 2009. godine u jezeru Perućac),  Rasim Ćorić, Jusuf Rastoder i Ilijaz Ličina (pronađeni su u jezeru 2010. godine).

Za zločin u Štrpcim do sada je pravomoćno osuđen Nebojša Ranisavljević, protiv koga je proveden kazneni postupak na Višem sudu u Bijelom Polju (Crna Gora). Tijekom toga sudskog procesa utvrđeno je da je grupa pripadnika Višegradske brigade Vojske Republike Srpske, koju je predvodio Milan Lukić, protupravno zaustavila vlak u željezničkoj postaji Štrpci.  Iz vlaka su izvedeni putnici civili, koji su natjerani ući u vojni kamion. Odvezeni u Osnovnu školi u Prelovo kod Višegrada, gdje su im oduzete stvari, pretučeni su i vezani žicom. Nakon toga zlostavljanja odvezeni su u jednu kuću u selu Mušići, gdje su ih ubili Milan Lukić i Boban Inđić. Nebojša Ranisavljević je stražario ispred te kuće. Ranio je jednog od zarobljenika, koji je pokušao pobjeći. Tijekom postupka utvrđeno je da je toga zarobljenika zaklao Milan Lukić.

Na Sudu Bosne i Hercegovine u tijeku su kazneni procesi protiv deset optuženika. Neki od tih optuženika su i Luka Dragičević, zapovjednik Višegradske brigade Vojske Republike Srpske; Boban Inđić, zapovjednik Interventne čete u Višegradskoj brigadi, te Gojko Lukić, pripadnik iste brigade.

U Republici Srbiji je u prosincu 2014. godine pokrenuta istraga, a Tužilaštvo za ratne zločine  je u ožujku 2015. godine podiglo optužnicu protiv pet osoba. Do danas Viši sud nije potvrdio tu optužnicu, nekoliko puta je vraćana Tužilaštvu na dopunu.