Objavljeno 10.04.2024.   |  Željka Geto
Nastavljamo dalje s analizom političkih programa naših aktualnih političkih stranaka, a na redu je SDP.
Prvo, u zdravstvu. SDP se zalaže za održavanje medicinski potpomognute oplodnje te očuvanje i proširenje prava žena na prekid neželjene trudnoće.
Drugo, u vrtićima se žene neizravno podrazumijevaju kao roditelji kojima je potreban sustav podrške u vezi razvojnih potreba djece.
Treće, dječji doplatak u vezi kojeg se također spominju neizravno u smislu povećanja očinskog dopusta, što posljedično rasterećuje majke. Osim toga, SDP obećava osiguranje i uključivanje žena na tržište rada, posebice onih koje su duže vrijeme bile nezaposlene, i to pomoću poticanja samozapošljavanja kroz projekte financirane iz projekata EU-a.
Četvrto, skrb o žrtvama nasilja, u kojoj se kategoriji žene također ne spominju izravno kao jedne od češćih žrtava nasilja, ali budući da one to u stvarnosti jesu, može se reći da se mjere o skrbi nad žrtvama nasilja barem posredno odnose i na njih.
Peto, gospodarstvo, u okviru kojeg se najprije naglašava jačanje uloge žena u
ruralnim područjima i skrbi za ranjive skupine, što spada u područje poljoprivrede. Osim toga, istaknuto je rješavanje problema rodne diskriminacije koja je izražena u zapošljavanju i napredovanju žena te u (ne)jednakosti plaća, kao i regulacija prekarnih ugovora koji posebno utječu na žene.
Pratite nas u narednih tjedan dana kako biste saznale što ostale aktualne političke stranke nude po pitanju poboljšanja položaja žena u društvu kako biste 17.04. donijele informiranu odluku.
Pred same izbore donosimo vam i komparativnu analizu 8 političkih programa.
Projekt „Žena s glasom“ financiran je sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njega.
Projekt udruge Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek "Žena s glasom" financiran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values.
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.