Vrati se
Large 7d3604a8 f40d 47a1 8a39 76b2aee0e728

25 GODINA OD ZLOČINA U ŠTRPCIMA

Zločin u Štrpcima – 25 godina bez pravde za žrtve

U utorak, 27. veljače 2018. godine, navršit će se 25 godina od zločina počinjenog u Štrpcima. Toga dana su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), na željezničkoj postaji u Štrpcima (BiH), iz vlaka, koji je vozio na relaciji Beograd–Bar, izveli i ubili 20 putnika, civila nesrpske nacionalnosti.

Kolege iz Fonda za humanitarno pravo iz Beograda, Žene u crnom iz Beogradai Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda uporno godinama podsjećaju da obitelji žrtava 25 godina čekaju na sudsku pravdu u Srbiji i na priznanje statusa obitelji civilnih žrtava rata.

Žrtve ovog zločina su: Esad Kapetanović, Ilijaz Ličin, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Toma Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna NN osoba.

Do danas su pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve. Tijelo Halila Zupčevića pronađeno je krajem 2009. godine na obali jezera Perućac, a posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Ilijaza Ličine nađeni su u istom jezeru 2010. godine, dok se za ostalim žrtvama i dalje traga.

Za ovaj zločin do sada su pravomoćno osuđeni samo Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić. U sudskom postupku koji je protiv Nebojše Ranisavljevića vođen pred Višim sudom u Bijelom Polju (Crna Gora) utvrđeno je da je grupa pripadnika Višegradske brigade VRS, koju je predvodio Milan Lukić, nasilno zaustavila vlak u željezničkoj postaji Štrpci i iz njega izvela 18 putnika Bošnjaka, jednog Hrvata i jednu NN osobu, koje su potom vojnim kamionom odvezli u prostorije Osnovne škole u mjestu Prelovo kod Višegrada. Nakon što su im oduzeli sve vrijedne stvari i pretukli ih, vezali su ih žicom i odvezli u napuštenu kuću u obližnje selo Mušići, gde su im naredili da legnu, a zatim su ih Milan Lukić i Boban Inđić ubili. Za to vrijeme Nebojša Ranisavljević je čuvao stražu ispred kuće. Kada je jedan od otetih putnika pokušao pobjeći, Nebojša Ranisavljević ga je ranio, a potom je ranjenog putnika ubio Milan Lukić.

Nebojša Ranisavljević je 2003. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 godina.
Tijekom suđenja Nebojši Ranisavljeviću, na temelju dokumentacije ŽTP „Beograd”, utvrđeno je da je otmica bila unaprijed planirana, da su predstavnici državnih organa Srbije i Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) bili upoznati s postojanjem plana da se na željezničkoj postaji Štrpci izvrši otmica putnika muslimanske nacionalnosti. ŽTP je o tom planu obavijestio Ministarstvo obrane SRJ, Užički korpus Vojske Jugoslavije i Državnu sigurnost, ali ništa nije preduzeto da se otmica spriječi.

Mićo Jovičić, protiv koga je vođen postupak pred Sudom Bosne i Hercegovine, priznao je da je sudjelovao u premlaćivanju civila i da je čuvao stražu tijekom njihove otmice iz vlaka i likvidacije. Okrivljenik je s Tužilaštvom Bosne i Hercegovine 2016. godine zaključio Sporazum o priznanju krivice, temeljem koga je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina.

Za zločin u Štrpcima pred sudom Bosne i Hercegovine u tijeku je suđenje desetorici optuženih, među kojima su Luka Dragičević, komandant Višegradske brigade i Boban Inđić, komandant Interventne čete u Višegradskoj brigadi.

U Srbiji je zbog zločina počinjenog u Štrpcima Tužilaštvo za ratne zločine (TRZ) podiglo optužnicu u ožujku 2015. godine protiv pet osoba. Optužnicu sud do danas nije potvrdio. Optužnica je nekoliko puta vraćana TRZ-u na dopunu.